"С изграждането на интерконектора България-Сърбия страната ни получава достъп до терминалите за втечнен природен газ в Хърватска, както и до най-големия ликвиден пазар и хранилище в Централна Европа – Баумгартен в Австрия“. Това каза изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов по време на инспекция съоръженията по междусистемната газова връзка в района на Калотина. В събитието участваха министър-председателят акад. Николай Денков, министърът на енергетиката Румен Радев и председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов.
"Освен че допринася за сигурността и диверсификацията на газовите доставки, с интерконектора се развива и индустриалната консумация на природен газ“, каза още Малинов. Той припомни, че в рамките на проекта са изградени газоразпределителни станции до градовете Сливница и Драгоман. По думите му проектът е икономически целесъобразен и ще донесе необходимите ползи за „Булгартрансгаз“ ЕАД. „И в момента има резервиран капацитет, а от 1-ви януари над 40% от капацитета вече е резервиран“, обяви той.
В свое обръщение г-жа Палома Аба-Гароте, Директор на Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) изрази благодарност към Булгартрансгаз, българските и сръбските власти за реализацията на проекта. По думите й интерконекторът е не само важен за страните, а и допринася за създаването на добре функциониращ, ефективен и взаимосвързан регионален газов пазар в ЕС.
Междусистемната газова връзка България-Сърбия (IBS) представлява ключов проект за подобряване на енергийната свързаност в региона. Общата дължина на интерконектора, свързващ газопреносните мрежи на Булгартрансгаз и на Сърбия, е 170 км с трасе от Нови Искър в България до Ниш в Сърбия. Реализацията на интерконектора на българска територия се съфинансира с 27,6 млн. евро безвъзмездна помощ по Механизма за свързване на Европа и 5,5 млн. лева безвъзмездна помощ по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020“.
IBS е в синергия с проектите за развитие на газовата инфраструктура в региона – терминали за втечнен газ, в т.ч. терминала в Александруполис, разширението на подземното газово хранилище „Чирен“ и изграждането на нови и разширяването на съществуващи газопроводи.